Karabağlar Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

ATATÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ OKUL TANITIMI

ATATÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

    Okulumuz 1977/1978 öğretim yılında “KARABAĞLAR ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ” olarak eğitim-öğretime başlamıştır.1981/1982 öğretim yılında Teknik Lisenin açılması ve “ATATÜRK” adını ilavesiyle okulumuzun adı “ATATÜRK TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ” olarak adını değiştirmiştir. Eğitim ve öğretime “KARABAĞLAR ATATÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ” olarak devam etmektedir.

OKULUMUZUN FİZİKİ DURUMU

Okulumuz 20 dönüm üzerine kuruludur. 10000 metrekare bina ve 10000 metrekare bahçesi bulunmaktadır. Okulumuz Anabina, Anaokulu, Elektrik-Elektronik ve Bilişim Teknolojileri Alanı, Ahşap Teknolojileri Alanı, Metalurji Teknolojileri Alanı ve Metal ve Makine Teknolojileri Alanı olmak üzere 6 binadan oluşmaktadır. Okulumuz derslik, atölye ve laboratuvar sayısı 45 adettir. Ayrıca konferans salonu, kütüphane, kapalı spor salonu, halı saha, kantin ve geniş yeşil alanı mevcuttur.

OKULUMUZ ALANLARI

METAL TEKNOLOJİSİ ALANI

Metal ve metal benzerlerini her türlü şekillendirebileceğin yine metallere değişik konumlarda kaynak, perçin ve cıvata ile birleştirmeleri yapılan, metal mobilya ve doğrama, metal süsleme ve çelik konstrüksiyon işlerinin yapıldığı bir
alandır. Alanımızda 5 öğretmenimiz bulunmaktadır. 5 atölyemiz ve 2 bilgisayar laboratuvarımız mevcuttur. 3 şubemiz vardır. Metal Teknolojileri olarak Kaynakçılık ve Metal Doğrama olmak üzere 2 dalımız bulunmaktadır.


ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİLERİ ALANI

Elektrik-Elektronik Teknolojileri alanı altında yer alan dalların yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır. Okulumuz Elektrik-Elektronik Teknolojileri Alanında 19 öğretmenimiz bulunmaktadır. 10 atölyemiz ve 2 bilgisayar laboratuvarımız mevcuttur. 8 şubemiz vardır. Elektrik-Elektronik Teknolojileri alanı olarak Elektrik Tesisatları ve Pano Monitörlüğü, Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servis, Endüstriyel Bakım Onarım, Görüntü ve Ses Sistemleri, Güvenlik Sistemleri ve Haberleşme Sistemleri olmak üzere 6 dalımız mevcuttur.

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI

    Bilgisayar sektöründeki gelişmelerin sonucunda ortaya çıkmış ve verileri saklamak, iletmek ve işlemek için kullanılan bilgisayar donanım ve yazılım teknolojilerini içeren bir alandır.
Okulumuz Bilişim Teknolojileri Alanında 8 öğretmenimiz bulunmaktadır. 2 atölyemiz ve 2 bilgisayar laboratuvarımız mevcuttur. 5 şubemiz vardır. Bilişim Teknolojileri alanı olarak Bilgisayar Teknik Servis ve Web Programcılığı olmak üzere 2 dalımız mevcuttur.

METALURJİ ALANI

    Metalurji Teknolojisi Alanı, çeşitli metal ve metal alaşımlarını ergiterek istenilen kalıplara dökmek suretiyle şekillendirip mamul ve yarı mamul hâle getirilmesi ile ilgili bir alandır. Okulumuz Metal Teknolojileri Alanında iki öğretmenimiz bulunmaktadır. 2 atölyemiz mevcuttur. 3 şubemiz vardır. Metal Teknolojileri olarak Döküm dalımız bulunmaktadır.

MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANI

    Klasik ve bilgisayar kontrollü üretim tezgahların da makine imalatı işlemlerini yapma, kalıplama teknikleri ve kalıp imalatı yapma, iki ve üç boyutlu makine ve mekanizmaları çizimlerini yapma, makinelerin temel bakım ve onarımını yapma, endüstriyel döküm ve kalıplama tekniğine uygun modelleme ve prototiplerini yapmaya yönelik eğitim veren alandır.

Okulumuz Makine Teknolojileri Alanında 14 öğretmenimiz bulunmaktadır. 6 atölyemiz ve 5 bilgisayar laboratuvarımız mevcuttur. 8 şubemiz vardır. Makine Teknolojileri alanı olarak CNC(Bilgisayar Destekli İmalat), Endüstriyel Kalıp, Makine Bakım Onarım,
Bilgisayar Destekli Endüstriyel Modelleme olmak üzere 4 dalımız mevcuttur.

.

MOBİLYA VE İÇ TASARIM TEKNOLOJİSİ

    İç mekân yerleşimlerini planlama ve bilgisayarla çizme, iç mekân ve mobilya elemanlarının üretimini yapma yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretimin verildiği alandır. Okulumuz Mobilya ve İç Tasarım Teknolojisi Alanında altı öğretmenimiz bulunmaktadır. 2 atölyemiz ve 1 bilgisayar laboratuvarımız mevcuttur. 3 şubemiz vardır Mobilya ve İç Tasarım Teknolojisi olarak İç Mekân ve Mobilya Teknolojisi dalı bulunmaktadır.


SOSYAL VE KÜLTÜREL FAALİYETLER

Okulumuz sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerde İzmir il ve Türkiye genelinde çok başarılar elde etmiştir.

-Hentbol dalında bu günde kadar 2 defa Türkiye birinciliği ikincilikleri ve üçüncülükleri.

-Güreş dalında İzmir 1-2 ve 3’üncülükleri ,ferdi Türkiye 1-2 ve 3’üncülükleri,

-Satranç dalında İzmir Liseler arası 1-2 ve 3’üncülükleri; 5 ve 7’incilği

– Masa tenisinde 1-2 ve 3’üncülükleri

PROJELER VE ORTAKLIKLAR

– Ülkemizde ilk defa bir meslek lisesi olarak okulumuz “Teknik Dil de Yenilenebilir” projesi ile Avrupa Birliği Dil Ödülünü 2012 yılında almıştır.

– Okulumuz her sene Avrupa projeleri yazarak Erasmus+ ile Avrupa’nın çeşitli ülkelerine öğretmen ve öğrencilerini göndermektedir.

-İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa meslek kursları açılmaktadır.

-TOBB ile ortaklaşa Mesleki Yeterlilik Kursları açılmaktadır.

MEZUNLARIMIZ

– Lisans ve Önlisans programlarına yerleşmektedirler.

– Mezun oldukları alanlarda çeşitli iş kollarında iş bulabilmektedirler.

OKULUMUZA ULAŞIM-İLETİŞİM

Web Sitesi: ataturkatml.meb.k12.tr

Telefon : 0.232.2374119         Fax: 0.232.2548874

Adresi : Sırrı Atalay Cad. No:52 Eski Çamlık Karabağlar İZMİR

Okulumuza ulaşım için aşağıdaki otobüs hatlarını kullanabilirsiniz.

27 ÇAMLIK-KONAK            157 AKTEPE MAH-KONAK

556 ÇAMLIK – ÜÇYOL METRO        879 F.ALTAY- SEMT GARAJI

Ayrıca Pınarbaşı- Çamlık , TOKİ – Kadifekale ve Basın Sitesi-Gazimeir minibüs hatlarını da kullanarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yap