Karabağlar Fevzi Özakat Anadolu Lisesi

Fevzi Özakat Anadolu Lisesi Okul Tanıtımı

T.C.

KARABAĞLAR KAYMAKAMLIĞI

Fevzi Özakat Anadolu Lisesi


İlk Kurşun Anadolu Lisesi adıyla 1996 yılında Yeni Çamlık’ta eğitim-öğretim hayatına başlayan okulumuz, 19 Eylül 2017 tarihinde 3 Bloktan oluşan Fevzi Özakat İlköğretim Okulu binasının A ve B bloklarına taşınmıştır.      Okulumuzun adı 10.01.2017’de Valilik Oluru ile Fevzi Özakat Anadolu Lisesi olarak değişmiştir. C Blokta ise Fevzi Özakat İlkokulu eğitim-öğretime devam etmektedir. Okulumuzda 1 müdür, 1 müdür yardımcısı, 1 rehber öğretmen, 23 Öğretmen, 2 memur, 2 yardımcı personel görev yapmaktadır.

 

  1. Fiziki Yapı

 

  1. Yüzölçümü: Okulumuz 5553 metrekare

 

  1. Fiziki Alanlar: Okulumuz A ve B Bloktan oluşmaktadır.

Okulumuz bünyesinde; 12 adet derslik ile müdür odası, müdür yardımcısı odası, memur odası, rehberlik odası, öğretmenler odası, spor odası,  arşiv, mescit, çok amaçlı salon, küçük bir resim odası ve güvenlik kulübesi mevcuttur. Bahçemizde yer alan okul kantinimizde öğle yemeği olarak tabldot hizmeti de verilmektedir. Ayrıca bahçemizde bakımını öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin üstlendiği Boncuk adlı kedimize ait kulübe bulunmaktadır. Resim odasında öğrencilerimizin yararlandığı bir kitaplığımız da vardır.

 

  1. Okulumuzda Alan ve Dallar

 

Okulumuza öğrenci alımları sınavsız-adrese dayalı olarak yapılmaktadır. Kız-erkek karma eğitim verilmekte olup yaş grubu 14-18’dir. Öğrencilerimiz 11. Sınıftan itibaren kendi seçtikleri alanlara göre sayısal, sözel, eşit-ağırlık ve dil sınıflarına ayrılır. Bireyselleştirilmiş eğitim programı uygulanan ve evde eğitim alan özel öğrencilerimiz de öğrenim görmektedir.

 

  1. Sosyal-Kültürel Faaliyetler

 

Rehberlik Servisi tarafından koordine edilen sınav kaygısı, serbest zamanları değerlendirme, başarıyı artırma, meslek tanıtımı gibi başlıklarda seminerler; okul müdürümüz moderatörlüğünde gerçekleştirilen öğrenci söyleşileri öğrencilerimizin kişisel gelişimlerini hedefleyen ve okula aidiyet duygularını pekiştiren seminerler düzenlenmektedir.

 

Edebiyatla ilgilenen öğrencilerimizin yılsonu şiir dinletileri, tiyatro gösterileri; felsefe dersi ile zümre ortaklığı yapılarak münazara turnuvaları sosyal-kültürel etkinliklerimiz arasındadır. Ayrıca kendi okulumuzun yanı sıra farklı okulların kitap okuma etkinliklerine ve edebi söyleşilerine katılım sağlanmaktadır.

 

Okulumuzda futbol, basketbol ve voleybol takımlarımızın yanı sıra bireysel sporlarda lisanslı öğrencilerimiz bulunmaktadır. Sporcu öğrencilerimiz ilçe ve il düzeyinde müsabakalara katılmaktadır. 2021-2022 Eğitim-öğretim Yılından itibaren okulumuzda satranç takımı da kurulmuştur.

 

Müzik alanında gitar, elektronik gitar, bağlama, ritim gibi çalgıların eğitimini alan öğrencilerimiz bulunmaktadır. Okul koromuz ve çeşitli müzik gruplarımız belirli gün ve haftalarda, milli bayramlarda canlı performans sergilemektedirler. Öğrencilerimiz ilçe düzeyinde organize edilen müzik müsabakalarında okulumuzu temsil etmektedirler. 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı’nda FÖAL Ritim Orkestrası adıyla ritim orkestrası kuruluş hazırlıklarına başlamıştır. Ritim orkestramızın sadece okulumuzda değil, başka okullarda da performans gösterileri planlanmaktadır.

 

Resimle ilgilenen öğrencilerimizin yaptıkları yağlı boya çalışmaları, atık malzemelerle sanatsal çalışmalar, el becerisi gerektiren tasarılar vs. ürünlerini sergiledikleri yılsonu sergileri düzenlenmekte, il-ilçe düzeyinde müsabakalara katılım sağlanmaktadır.

 

İl içi ve il dışı üniversiteleri de içine alan kültür gezileri, İzmir kent tarihi turları, sanat ve tarih müzesi gezileri düzenlenmektedir.  Sosyal Yardımlaşma Kulübümüz koordinesinde lösemili çocuklar başta olmak üzere çocuk servisleri ve huzurevlerinde çeşitli etkinlikler düzenlemek; deprem, sel gibi afet mağdurlarına yardım toplamak, ekonomik açıdan dezavantajlı bölgelerde bulunan okullarımıza kırtasiye-giyecek yardımı yapmak gerçekleştirdiğimiz sosyal-sorumluluk faaliyetleri arasındadır.

 

Okullar öğretmen ve veli işbirliğinin sağlanması ile amaçlarına daha sağlıklı bir biçimde başarı ile ulaşır. Bu noktada sadece öğrencilerimize yönelik değil, öğretmenlerimize ve velilerimize yönelik sosyal etkinliklerimiz de bulunmaktadır. Müze-sergi gezileri, kahvaltı, akşam yemeği etkinlikleri, öğrenci-öğretmen halı saha maçları bunlardan bazılarıdır.

 

 

 

  1. Projeler-Ortaklıklar

 

Okulumuzdaki proje faaliyetleri 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında ivme kazanmıştır.

Yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası iş birlikleri ile çeşitli projelere imza atılmaktadır. Üniversiteler, okullar, vakıflar, dernekler, gençlik merkezi ve kaymakamlık ile işbirliğine dayalı projelerimiz sayesinde öğrencilerimiz çevre bilinci, hayvan sevgisi, sıfır atık eğitimi, insan hakları, kitap okuma alışkanlığı, sağlıklı yaşam ve spor konularında kendilerini geliştirme fırsatı bulmaktadırlar. Ayrıca Erasmus + ve e-twinning projelerimiz ile öğrencilerimizin yabancı dil konusunda kendilerini geliştirmeleri ve farklı kültürlerle etkileşim kurma fırsatı yakalamaları sağlanmaktadır.

 

  1. Mezunların Kariyer Durumu

 

Mezunlarımız daha çok hukuk, sosyal bilimler, mühendislik bilimleri ve yabancı dil

alanında yüksek öğretim kurumlarını tercih etmektedir. Ayrıca yetenek sınavı ile alım yapan tiyatro ve müzik/resim eğitimi veren fakülteler de tercih edilmektedir.

 

  1. Ulaşım

 

Telefon: 0232-264 51 69

Web: http://foal.meb.k12.tr

E-posta: fevziozakatanadolulisesi@gmail.com

Adres: 123/5 Sokak No2 Poligon Karabağlar/İzmir

Metro Poligon Durağına 200 metre; ESHOT 671 ve 879

Yorum yap