Karabağlar Fevzi Özakat Anadolu Lisesi

Fevzi Özakat Anadolu Lisesi Okul Tanıtımı

T.C.

KARABAĞLAR KAYMAKAMLIĞI

Fevzi Özakat Anadolu Lisesi


İlk Kurşun Anadolu Lisesi adıyla 1996 yılında Yeni Çamlık’ta eğitim-öğretim hayatına başlayan okulumuz, 19 Eylül 2017 tarihinde 3 Bloktan oluşan Fevzi Özakat İlköğretim Okulu binasının A ve B bloklarına taşınmıştır.     Okulumuzun adı 10.01.2017 tarihinde Valilik Oluru ile Fevzi Özakat Anadolu Lisesi olarak değişmiştir. C Blokta ise Fevzi Özakat İlkokulu eğitim-öğretime devam etmektedir. Okulumuzda 1 müdür, 1 müdür yardımcısı, 1 rehber öğretmen, 23 Öğretmen, 1 memur, 1 güvenlik görevlisi, 2 yardımcı personel görev yapmaktadır.

 1. Fiziki Yapı
  1. Yüzölçümü: Okulumuz 5553 metrekare
  2. Fiziki Alanlar: Okulumuz A ve B Bloktan oluşmaktadır.

    Okulumuz bünyesinde; 12 derslik, 1 müdür odası, 1 müdür yardımcısı odası, 1 memur odası, 1 rehber öğretmeni odası, 1 öğretmenler odası, 1 spor odası, 1 arşiv, 1 mescit, 1 konferans salonu, 1 resim atölyesi, 1 okul aile birliği odası ve 1 güvenlik kulübesi mevcuttur. Tuvaletlerimiz A ve B blokların dışında konumludur. Bahçemizde yer alan okul kantinimizde öğle yemeği olarak tabldot hizmeti de verilmektedir. Ayrıca bahçemizde bakımını öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin üstlendiği Boncuk adlı kedimize ait kulübe bulunmaktadır.

Okulumuzda spor salonu ve kütüphane yoktur. Ancak bahçemiz futbol, basketbol, voleybol sahası olarak kullanılmaktadır. Ayrıca resim atölyemizde öğrencilerimizin yararlandığı bir kitaplığımız bulunmaktadır.

 1. Okulumuzda Alan ve Dallar

Okulumuza öğrenci alımları sınavsız-adrese dayalı olarak yapılmaktadır. Kız-erkek karma eğitim verilmekte olup yaş grubu 14-18’dir. Öğrencilerimiz 11. Sınıftan itibaren kendi seçtikleri alanlara göre sayısal, sözel, eşit-ağırlık ve dil sınıflarına ayrılır. Öğrenci sayımız 384’tür. Evde eğitim alan öğrencimiz de bulunmaktadır.

 1. Sosyal-Kültürel Faaliyetler

Rehberlik Servisi tarafından koordine edilen sınav kaygısı, serbest zamanları değerlendirme, başarıyı artırma gibi konularda kişisel gelişim seminerleri; okul müdürümüz moderatörlüğünde gerçekleştirilen öğrenci söyleşileri öğrencilerimizin kişisel gelişimlerini hedefleyen ve okula aidiyet duygularını pekiştiren seminerler düzenlenmektedir.

Edebiyatla ilgilenen öğrencilerimizin yılsonu şiir dinletileri, tiyatro gösterileri; felsefe dersi ile zümre ortaklığı yapılarak münazara turnuvaları sosyal-kültürel etkinliklerimiz arasındadır. Ayrıca kendi okulumuzun yanı sıra farklı okulların kitap okuma etkinliklerine ve edebi söyleşilerine katılım sağlanmaktadır.

Okulumuzda futbol, basketbol ve voleybol takımlarımızın yanı sıra bireysel sporlarda lisanslı öğrencilerimiz bulunmaktadır. Sporcu öğrencilerimiz ilçe ve il düzeyinde müsabakalara katılmaktadır.

Müzik alanında gitar, elektronik gitar, bağlama, ritim gibi çalgıların eğitimini alan öğrencilerimiz bulunmaktadır. Ayrıca okul koromuz ve çeşitli müzik gruplarımız bulunmaktadır. Müzikle ilgilenen öğrencilerimiz belirli gün ve haftalarda, milli bayramlarda canlı performans sergilemektedirler. Ayrıca yılsonu gösterilerinde müzik etkinliklerimiz olmaktadır. Öğrencilerimiz ilçe düzeyinde organize edilen müzik müsabakalarında okulumuzu temsil etmektedirler. 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı’nda FÖAL Ritim Orkestrası adıyla ritim orkestrası kuruluş hazırlıklarına başlamıştır. Ritim orkestramızın sadece okulumuzda değil, başka okullarda da performans gösterileri planlanmaktadır.

Resimle ilgilenen öğrencilerimiz, yaptıkları yağlı boya çalışmaları, atık malzemelerle sanatsal çalışmalar, el becerisi gerektiren tasarılar vs. ürünlerini sergiledikleri yılsonu sergileri düzenlenmektedir.

Gezi Kulübümüzün koordinesi ve Rehberlik Servisi ile işbirliği ile il dışındaki üniversiteleri de içine alan kültür gezileri, İzmir kent tarihi turları düzenlenmektedir. Sosyal Yardımlaşma Kulübümüz koordinesinde lösemili çocuklar başta olmak üzere çocuk servisleri ve huzurevlerinde çeşitli etkinlikler düzenlemek; özellikle ekonomik açıdan dezavantajlı bölgelerde bulunan okullarımıza kırtasiye-giyecek yardımı yapmak gerçekleştirdiğimiz faaliyetler arasındadır.

Okullar öğretmen ve veli işbirliğinin sağlanması ile amaçlarına daha sağlıklı bir biçimde başarı ile ulaşır. Bu noktada sadece öğrencilerimize yönelik değil, öğretmenlerimize ve velilerimize yönelik sosyal etkinliklerimiz de bulunmaktadır. Müze-sergi gezileri, kahvaltı, akşam yemeği etkinlikleri bunlardan bazılarıdır.

 1. Projeler-Ortaklıklar
 • Kitap Okuma Halkaları: Okulumuzda, Karabağlar Gençlik Merkezi iş birliği ile “Kitap Okuma Halkaları” projesi hayata geçirilmiştir. Bu proje ile öğrencilerimizin 5’erli gruplar halinde aylık periyotlarla kitap okumaları ve okuduklarını analiz etmeleri amaçlanmıştır.

 • Gönüllü Liderler: Yine Karabağlar Gençlik Merkezi iş birliği ile “Gönüllü Liderler” projesine katılım sağlanarak, öğrencilerimizin sosyal ve kültürel faaliyetlere aktif katılımının sağlanması hedeflenmiştir.
 • Lifesavers: E-Twinning projesi kapsamında kalite etiketine sahip ilk yardım konulu projemiz “Lifesavers” uluslararası ortaklarıyla Avrupa kalite etiketi almaya adaydır. Bu proje ile öğrencilerimizin ilk yardım konusundaki bilgi ve becerilerinin gelişmesi, ilk yardım temalı etkinlikler aracılığıyla farklı kültürlerle kaynaşmaları sağlanacaktır.
 • Beyaz Bayrak-Beslenme Dostu: Okulumuz; temizlik ve hijyen açısından belirli kriterler esas alınarak Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde denetlenmesi, okul sağlığının iyileştirilmesi hususunda teşvik edilmesi için uygulanan kriterleri karşılayarak Beyaz Bayrak” sertifikası ile ödüllendirilmiştir. Projenin ikinci aşaması olan “Beslenme Dostu Okul” projesi ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesiyle okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedeflenmiş olup okulumuz da bu programa başvuruda bulunmuştur.
 • Sıfır Atık Eğitimi: Millî Eğitim Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TEMA Vakfı arasında imzalanan iş birliği protokolü doğrultusunda uygulanan “Sıfır Atık Projesi” ile doğal varlıkların korunması, çevre dostu tüketim alışkanlıklarının kazandırılması ve öğrencilerimizde atık yönetimiyle ilgili konularda farkındalık sağlanması amaçlanmıştır.

Planlanan Projelerimiz

 • Kardeş Okul Projeleri: Okulumuzda yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde kardeş okul projeleri planlanmıştır. İlçemizden başlayarak yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde hem yardımlaşma ve dayanışma hem de farklı bölgeler/ülkelerde öğrenim gören öğrenciler arasında kültürel etkileşim amaçlı kardeş okul projelerimiz planlanmıştır.
 • TÜBİTAK Destekli Projeler: TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında çevre, sanat, kültürel miras, bilim tarihi, değerler ve sağlık temalarında tarih, felsefe, sanat, edebiyat, matematik, fizik, kimya, biyoloji, felsefe alanlarında proje başvurumuz gerçekleştirilmiştir.
 • Avrupa Birliği Destekli Projeler: Erasmus + KA-1 Okul Eğitimi Personel Hareketliliği kapsamında öğretmenlerimizin kişisel ve mesleki becerilerini geliştirmeye yönelik kurslarda eğitim almalarını sağlayacak proje başvurusu yapılmıştır. Öğrenci hareketliliğine yönelik KA-2 projesi de planlanmaktadır.
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı Destekli Projeler: Çevre ve sanat temalı kültürel etkinliklerle Balkan ülkeleri ile uzman değişimi ve öğrenci değişimi içeren projeler planlanmaktadır.
 1. Mezunların Kariyer Durumu

  Mezunlarımız daha çok hukuk, sosyal bilimler, mühendislik bilimleri ve yabancı dil

alanında yüksek öğretim kurumlarını tercih etmektedir. Ayrıca yetenek sınavı ile alım yapan tiyatro ve müzik/resim eğitimi veren fakülteler de tercih edilmektedir.

 1. Ulaşım

Okul Adres: 123/5 Sokak No2 Poligon Karabağlar/İzmir

Telefon: 0232-264 51 69 Web: http://foal.meb.k12.tr

Metro Poligon Durağına 200 metre; ESHOT 671 ve 879

Yorum yap