Karabağlar İzmir Anadolu İmam Hatip Lisesi

Karabağlar İzmir Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Tanıtımı

1.FİZİKİ YAPI

a-Yüzölçümü :İzmir Anadolu İmam Hatip Lisesi 1953 yılında bugünkü Konak

Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin Eğitim Öğretim yaptığı binada eğitim öğretime başlamıştır.

Tapu kayıtları araştırıldığı zaman karkas bir evden bozma bu bina o günün şartlarında öğretim binasına dönüştürülerek İzmir ilinin ihtiyacı olan bu okul halkımızın hizmetine

sunulmuştur. Uzun yıllar yer darlığı sebebiyle 200 civarında öğrenci ile eğitim öğretime devam etmiş 1970 yıllarda o günün hamiyet perver Kestane Pazarı dernek yöneticilerinden Rahmetli Hacı Ali Rıza GÜVEN ve Hacı Raif CİLASUN’un gayretleri ile bugünkü 800 metre karelik alan üzerindeki okul binasının bulunduğu 30 derslikli Hatay binasına taşınmıştır.

1990 -1997 Tarihleri arasında okulumuz 4 ayrı şubede 3500 -4000 civarında öğrenci

sayısına ulaşmıştır.

1992 öğretim yılında 72 öğrenci ile Anadolu İmam Hatip Lisesi okulumuz bünyesinde eğitim öğretime başlamıştır.

1994 yılına kadar İzmir ve Konak İmam Hatip Liseleri olarak iki ayrı şubede öğrenim

yapan okulumuz 1994 tarihinde Konak şubemizin müstakil müdürlük haline dönüşmesiyle bu

günkü halini almıştır.

b-Fiziki alanlar : Okulumuz tek binada, 38 derslik, 1 konferans salonu, mescit, 1 spor salonu, 1 çok amaçlı toplantı salonu, 1 öğretmenler odası, 1 laboratuvar, 4 idareci, 2 rehberlik servisi odası 1 bilişim sınıfı, 1 robotik sınıf, kantin ve bahçedeki dinlenme ve oyun alanları ile hizmet vermektedir.

2. OKULDAKİ ALAN VE DALLAR

a- Alan: Okulumuz ortaokul ve lise düzeyinde eğitim veren imam hatip okuludur.Lise düzeyinde ayrıca hafızlık proje sınıflarımız bulunmaktadır. Sosyal,beşeri ve fen bilimleri ile birlikte İslami ilimleri aynı müfredat altında öğreten özelliğe sahiptir. Okulumuz ortaokul ,lise ve hafız imam hatip sınıflarıyla eğitim-öğretim vermektedir.Okulumuzun temel gayesi kendisi ve yaşadığı toplum için bilgili, kültürlü, başarılı, kendine güvenen , inançlı, inana değer veren, problemlere çözüm üretebilen, milli ve manevi değerlerini koruyan ve geliştiren kişilikli insanlar olarak onları yetiştirmektir

b-Alanın fiziksel özellikleri : Okulumuz 50 öğretmen, 24 derslik, 1 mescit, 1 atölye

bulunmaktadır.

3- SOSYAL KÜLTÜREL FAALİYETLER

a- İzmir 2. bölge Ezan okuma yarışması ile Güzel Kuran okuma yarışmasında birincilik ödülü alınıştır. 4006 tubitak fuarı başvuruları yapılarak tubitak projeleri hazırlanmaktadır. Üniversite ve kültür gezileri düzenli olarak yapılmaktadır.

b- 2018-2019 Öğretim yılında Yıldızlar Masa Tenisi Karabağlar ilçe birinciliğ, Lise

Gençler Masa Tenisi İlçe birinciliği, İlçe Gençler Voleybol dalında İlçe dördüncülüğü,

c- 2019-2020 Öğretim Yılı Boks dalında öğrencimiz, İzmir İl ikincisi olmuştur.

d- 2019-2020 Öğretim Serbest Güreş kategorisinde öğrencimiz, İzmir il ikincisi olmuştur.

4-Projeler-Ortaklıklar

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri kapsamında “Engelsiz Aydınlığa Yürüyorum” Projesi Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde (Teknofest) Meb robot yarışmasında tasarla-çalıştır kategorisinde Türkiye ikincisi olmuştur.

5-MEZUNLARIN KARİYER DURUMU

a-Yerleştiği Okullar:Okulumuz her yıl İlahiyat ve İslami İlimler Fakültesi dışında Mühendislik, hukuk, Edebiyat, Eğitim Fakülteleri ve Meslek Yüksekokullarına öğrenci göndermektedir. 2019 yılında mezun 75 öğrencimizden 39 lisans, 15 önlisans toplam 54 öğrencimiz üniversiteye yerleşmiştir.

b-Kariyer durumu: İmam ve meslek dersleri öğretmenliğ dışında mezunlarımız arasında bürokrat, baş hekim, emniyet müdürü, milletvekili,belediye başkanı,ilçe milli eğitim müdürü, okul müdürü ve idareciler bulunmaktadır.

6. ULAŞIM

a- Okulun yeri, açık adres ve telefon : Okulumuz merkezi bir konumdadır. Göztepe

Metrosuna yürüme mesafesindedir.

Adres:Adnan Süvari Mahallesi 175/3 sokak no:24 35170 Karabağlar/İZMİR

Telefon: 232 285 21 07 fax: 232 247 70 73

b- Web Sayfası : http://izmiraihl.meb.k12.tr

c- Ulaşım: Metro Göztepe Durağı-İlahiyat Fakültesi Akevler-Yeşilyurt-Hıfsızsıhha- Şehitler Yönüne Giden/Gelen Otobüsler Yeşilyurt Buca-Bornova Dolmuşları ile kolay bir şekilde okulumuza ulaşım sağlanmaktadır.

Yorum yap